Kadın Olarak Reklamlarda Kadın Kullanmayı Kutsamak!
25 Şubat 2018
Patron Yok Demesin Alışverişte Görsün!
20 Şubat 2018

Web Sayfası Nasıl Olmalı?


Eğer doğru kurgulamazsanız o web sitesi tam bir çöp olur o yüzden tanzim teşhirde olduğu gibi web siteside sanat değil istatistik ve matematiktir ve tabiki kurumsal dokunuza uyacak bir sanat eseri gibi görünmelidir. Tam da bu yüzden çok zordur.


En büyük sorun web sitesi herkesin bir fikri var konuşan çok var ama bitmeyen yada istenilen gibi olmayan binlerce web sitesi var.

Öncelikle web sitesi nedir ile başlayalım.
Web sitesi sizin mağazanız, dükkanınız, fabrikanız yani internetteki herşeyinizdir. Sanmayın ki mobil uygulamalar yada sosyal medya hesaplarınız her daim sizinle. Sizi internette temsil eden ne olduğunuzu ne olacağınızı anlatan tek yer her zaman web siteleriniz. Web sitesi üç aşamada kurulur. Bence en önemlisi ilk önceki kurgudur bu kurgu olmadan ne tasarımcı ne yazılımcı ne siz ne de sizden işi alan ne yapacağını bilmez.

Tanzim teşhir ne demek bilir misiniz bilmem ama en büyük son tüketici markalarının çok iyi bildiği ve bu sayede çok iyi paralar kazandığı bir iştir.

Benim bildiğim kadarı ile açıklamaya çalışayım tanzim teşhiri; Tanzim teşhir bir ürünün fabrikadan çıktığı andan satılacağı mağazaya ve oradan tüketicisine kavuşacağı ana kadar ilerleyen fiziksel adımlardır. Eee sen pazarlamayı diyorsun demeyin döverim. Pazarlama yada satış değildir. Pazarlama bir ürünün annesidir tüm doğum sancıları ile beraber ürün ile ilgili herşeydir. Satışta değildir. Satışta en basit tabirle son adımdır. Tanzim teşhir ise ürünün satışa hazır durumda ve tüm lansmanları reklamları yapıldıktan sonra son tüketiciye kavuşma anıdır ve iyi kurgulanmazsa tüm pazarlama faliyetlerini boşa çıkartabilir. İşte ben web sitesini tam olarak bir tanzim teşhir planlaması gibi görüyorum. (Prof. Dr. Muazzez Babacan'a Sevgilerle İyiki Öğretmiş) Eğer doğru kurgulamazsanız o web sitesi tam bir çöp olur o yüzden tanzim teşhirde olduğu gibi web siteside sanat değil istatistik ve matematiktir ve tabiki kurumsal dokunuza uyacak bir sanat eseri gibi görünmelidir. Tam da bu yüzden çok zordur.

Ammada abarttın demeyin iyi bir web sayfası, lansman sayfası, ürün sayfası size istediğiniz herşeyi kazandırır.

Eskiden bunlar daha çok deneme gerektiriyordu çünkü Amerika ve Avrupa'daki siteler bizim insanımızın kullanım alışkanlıklarına uymuyordu ondan herşeyi deneye deneye yapmak gerekiyordu. Ama şimdi bir çok örnek var ve bu örneklerden aşağı yukarı genel taslak çıkartmak çok kolaylaştı.

Bu arada buraya kadar yazdıklarım satış web siteleri için anlatılmış gibi geldiyse yanılıyorsunuz. Çünkü bence en önemlisi Kurumsal yapınızı pazarlamak çünkü artık bilinçli internet kullanıcısı çok arttı kimmiş neymiş ne yaparmış bakıyorlar. Ondan dolayı kurumsal web sitenizi de öyle es geçemezsiniz. Kartvizit gibi olsun dememelisiniz.

Evet kurgu bittiyse geldik tasarıma :) Tasarımdan açıkça söyleyeyim çok anlamam ama her zaman yalın ve basit olan güzeldir. Ama tasarımı tasarım yapan (çok şanslıydım bu konuda hep iyi grafikerlerle çalıştım) küçük inceliklerdir bence onlar diğerlerinden farklı yapar. İyi bir web grafikerse zaten yukardaki gibi bir brief verdikten sonra en alasını yapar... Piksel piksel çalışanı gördüm. Efsanedir öylesini bulmak. Ama web grafiker olacaklara nacizane önerim basit ve sade düşünün kalabalık olan güzel ve kalıcı olmuyor bence... Hani bazı işlere bakarsınız ve dersiniz ki hadsizce ne var ki bu işte çok basit şuraya bir kare koymuş bitirmiş. Ama benim bildiğim istatistiklerde hep o kareler noktalar kazanır.

Baştan söyleyeyim ben windows sevmem ondan asp hiç benlik değil. Ben asp işlerin ömürlük olduğunu gelişime açık olduğunu hiç görmedim ama ben biraz taraflı bakarım sevmediğim şeylere ondan bence asp siteler iyi değil hemde hiç bir şekilde işe yaramaz ve hantal. Mecburen sitelerin bulunabilmeleri için arama motorları ile iyi anlaşmaları önemli ve yazanın seo yu bilmesi önemli bilmezse reklam performansları dahil herşeyde zorlanırsınız. SEO ya uyumlu olması sitenin her anahtar kelimede birinci gelmesi demek değildir yalnış anlaşılmasın çünkü SEO başlı başına bir iştir ve öyle bir ayda olmaz. Bu arada her zaman html siteler seo da php yada asp sitelerden öndedir. Yani süslü adminlerin önündedir içerik girmeyeceğiniz düzenli güncellemeyeceğiniz bir siteye devasa admin yazdırmayın derim. Hazır sitelerde ben wordpressi çok severim hacklenir mi hacklenir saldırıya uğrar mı uğrar ama hem seo da hemde pratiklikte bence çok iyidir. Özel yazdıracaksanızda ucuza kaçmayın derim en azından tecrübeli birilerine yazdırın. Yoksa bitmez o site. Bide adamın yaptığı sitelere bi bakın mobilde nasıl uyumlu mu sonra basit seo kurallarına uymuş mu? Web sitesi evet grafik olarak görünür ama grafik grafikerin işidir yazılımcı yapmamalıdır bence.