Arama Ağı Reklamları
13 Mart 2018
SENDE OL!
1 Mart 2018

Paylaşımlarımı Neden Kimse Beğenmiyor!


Profesyonel Facebook sayfalarında artık paylaşım yapmak anlamsızlaşmaya başladı. Eğer facebook bunu kısa vade içerisinde çözüme ulaştırmazsa git gide içerik girdisinde azalma yaşayacaktır.

Facebook gün geçtikçe sayfaların kullanımını arttırmak yerine firmaları gruplara yada kişisel hesaplara yönlendirecek bu gidişle. Çünkü Sayfalarda paylaşım yayınladığınızda neredeyse kimse görmüyor. Sayfa beğenme neredeyse artık etkisizleşti. Çünkü kişisel kullanıcıları koruma adı altında kullanıcılar sadece sponsorlu reklamları görüyor. Yada çok etkileşime geçtiği arkadaşlarının paylaşımlarını. Bu yüzden sayfalarda çıktığımız paylaşımlar eğer gönderi öne çıkar reklamlarını kullanmazsak etkileşim beğeni almıyor.

Bu durumdada firma yada sosyal medya yöneticisi performans alacağı reklamlara para harcamayı gönderi öne çıkartmaktan daha çok önemsiyor. Bence gönderi öne çıkartmada eklediği buton özelliği bu farkındalığı yaşayanlarda etkili olmayacak.

Bu durumdada sosyal medya ajansları da mecburen performans reklamlarına doğru kaymaya başlayacak içerik kraldırdan facebook'ta çıkacak ve gün geçtikçe kullanıcısı azalan facebook kullanıcılarını daha çok diğer mecralara kaptırmaya başlayacak.

Evet facebook kendi içerisinde ciddi bir arama motoru gibi kullanılıyor ama bu daha çok stalklamak için yapılan aramalar ve kurumsal firmalara çokta etkisi olduğu söylenemez aslında. Bu yüzden kurumsal yapıdaki firmalar içerik olarak hem son kullanıcısını ikna edecek hemde performans elde edecek bir yapıyı maalesef çokta facebookta kuramayacak.

Tabiiki Facebook'ta para kazansın tabiki facebook'a harcanan bütçeler Google'ı geçsin ki geçiyorda. Ama nezamana kadar. Aynı hataya İnstagram'dada düşüyor. İşin kötü tarafı bu instagramında uzun vadede kullanıcı kaybetmesine neden olur.

Çünkü unutmasınlar ki sosyal medya platformları aslında bilgi edinmek için oluşan kaynaklar değil. Yani Google değil giripte sosyal medyadan tam anlamıyla detaylı bilgi öğrenemezsiniz mutlaka bağlaçta bir google'a ihtiyaç var detaylı bilgi için bir web sitesine (Blog dediğiniz şeylerde birer web sitesi sonuçta.) ihtiyaç var.

Eğer insanların rahatça gözetlemesine izin vermezseniz kişiselleştiriyorum diye kolay olan yapıyı alabildiğine karmaşıklaştırırsanız. Sen beğenmişsin ama takip butonuna basmamışsın ki derseniz insanlar üç beş kişiyi ve onun gönderilerini görmekten sıkılacak ve sizinle oynamayı bırakacaktır. Ozaman takip etmek istedikleri kişiyi daha çok beğensin diyorsanız etkileşim analizi kaygısına düşüyorsanız daha büyük hata. Çünkü artık kişiler karakterlerini sosyal medyadan ispat etmeye çalışıyor. Mesela eski arkadaşlarımız hepimizin hesabında ekli. Bir çoğumuz bir çoğumuzun hayatını çok merak ediyoruz ama şuanki yaşantımızda çokta yer alamayacak insanlar var (bu ne demekse ve ne saçmaysa) O yüzden izlediğimiz belli olmasın sen bunu nasıl beğenirsin tepkisi almayalım diye beğenmiyoruz yada yorum atmıyoruz. Ama görmek çok keyifli oluyor. Bir çoğumuz yakalanmayalım ama görelim diyoruz bunlar için sahte hesaplar açıyoruz eee noldu şimdi stalk yapamıycaksak her seferinde ara kısmına gidip bakacaksak aramalarımızda görünecek diye kaygı duyacaksak ne anlamı kaldı facebook yada instagram'ın.

Sen kişisele girdin ne alakası var kurumsal paylaşımlarla diyorsanız şu alakası var insanlar sayfaları ordaki hayatı konuşmayı yada paylaşımları beğendiği bir ara işime yarar dediği için dikkate alıyorlar ve kurumsal firmalarda bu stalklarken aklını çelerim bilinç altına vururum kırbacı vururum kırbacı dediği için orada. Eğer bu iş fiyatlı performansa dayalı içeriğe dönerse bu kullanıcılarda salak mı sponsorlu göre göre etkisini kaybetmiycek mi? Bu sefer facebook yada instagram ki bu aralar öyle tanıştan çok reklamlara dönmeyecek mi? Bu da artık facebook instagram çok sıkıcı sadece reklam vara dönmeyecek mi?

O yüzden tam bir TÜRK gibi YETKİLİLERE SESLENİYORUM sizin için asıl tehlike sayfa etkileşimlerini düşürmek olacak. Bu kişiselleştirme adı altında (Gizlilikten bahsetmiyorum bu arada) sadece etkileşimde bulunan yada arkadaş olmak yetmez takipte gerek demeniz durumunda büyümek bir yana deli gibi küçülmeye gideceksiniz bu açığı gören herhangi biri sizi alt edecek ve bu hızla buda çok sürmeyecek. BİLGİNİZE...