Neden Bu Kadar Zeka ve Kültüre Rağmen Bir Şeyma Subaşı Olamadık!
28 Ekim 2018
Paylaşımlarımı Neden Kimse Beğenmiyor!
3 Mart 2018

Arama Ağı Reklamları


Google'ın neden modası geçmiyor. Ne var bu Google amcada ucuzlayacağına reklamları neden daha fazla pahalanıyor. İyiden saçma ajanslar vasıtası ile kötü reklamlarla kötü bütçeler harcanmasına rağmen neden komple vazgeçilmiyor. ÇÜNKÜ...

Google ilk baştan hedefini doğru konumlandırdı. Dedi ki ben sadece sonuca odaklanırım ve kirletmenize mümkün olduğunca izin vermem. Her arama ile ilgili sonuç veririm herkesin reklamını yayınlarım sistemi sizinle geliştiririm ama sadece basit olanı severim.

Basit olmak demek aslında en zorudur. Çünkü herkes her zaman herşeyi abartır daha iyisinin yapmak için hep en basitini yapmak zorundasınız. Karmaşıklaştırırsanız kaybolursunuz.

Daha önceki yazılarımı eğer okuduysanız sosyal medya düşmanı olduğumu düşünmüş olabilirsiniz. Aslında değilim. Kişisel sorunsallar olarak bakacak olursanız Google ile daha kirli bir geçmişim olduğu söylenebilir ancak yiğidin hakkını yiğide vermek lazım. Google arama motoru pazarında bitmez. Banner reklamlardaki gücü yada remarketingteki gücünede kolayca erişilmez analytics zaten benim yaşam aracım diyebilirim tabiki daha iyileri var analizde ama dedim ya basit ulaşılabilir ve kolay anlaşılır ondan analytics bence çok iyi.

Bu yazıda Google araçları ile ilgili değil arama reklamları ile ilgili yazıcam. Ama br türlü nasıl anlatsam seçemedim. Nerden anlatsam.

Öncelikle Sosyal medya reklamlarını Google'da ancak bannerlar ile kıyaslayabilirsiniz ki onunda remarketing olmayan kısmı ile. Arama ağına ile karşılaştırırsanız sükutu hayal yaşarsınız evet sayısal olarak sosyal medya dönüşümleri ezebilir ama asla kalite olarak yaklaşamaz. Kalite kalite ne bu kalite diyorsanızda cevap çok basit birinde siz zorla gösteriyorsunuz diğerinde kullanıcı sizi buluyor.

Adwords Arama Ağı aslında eski fihrist ve ansiklopedilere benziyor. Ne arıyorsanız size sadece onu veriyor. Bir fazlasını değil. O yüzden reklam optimizasyonunda sanat yapmaya çokta gerek yok. Anahtar kelimelerinizi seçerken basit düşünün ve tanıtım metinlerinizi ona göre oluşturun. Reklam gruplarından korkmayın olabildiğince çok reklam grubu ve reklam metni oluşturun iğne oyası gibi detay detay ama basit kurgulayın.

Artık yıl olmuş 2018 nolur benim hedef kitlem sizin reklamlarınıza tıklamıyor seo alanına tıklıyor demeyin. Çünkü aptalca oluyor. Eğer bilgi edinmek istiyorsanız söylediğiniz şey doğru evet iyi bir internet kullanıcısıysanız ve internet kültürünüz gelişmiş ise tıklanmıyor. Ancak eğer satın alma işlemi yapacaksanız o reklamlara mutlaka tıklanıyor. Yeterince düzgün ve hedefli tanıtım metninin tıklatamayacağı herhangi bir reklam yok.

Adwords reklamlarının en büyük avantajı tıklama başına yada edinme başına ödeme yapabilmeniz. Ben edinme başı reklamları sevmem çünkü otomatik algoritmalar benim kafamı karıştırıyor ve benim deneyimlerim tıklama başı maliyet ile çalışan kampanyalarda edinme başı maliyetin daha düşük çıktığı yönünde Google'da bu ara inanılmaz güzel hareketlenmeler var bu söylediğim bir aya kadar revize olabilir ama şuana kadar gördüğüm bu.

Tıklama başına kısmını burda ilk kez kullanacaklar için açıklayayım. Google'da mesela "araç kiralama" yazdınız ve arama yaptınız arama gördüğünüz reklamların hiç biri henüz para ödemedi. Orda 50 TL'ye araç kirala reklamına tıkladınız o zaman tıkladığınız reklamı yapan firmadan o tıklama için bir bedel düşüyor.

Asla tıklama başı maliyet sabit değildir bir çok etkene göre değişkenlik gösterir. Tam anlamıyla borsa gibidir. Anlık rekabet, web sitenizin kalitesi, reklam gurubunuzun kalitesi gibi kıstaslar mevcuttur. Kalite derken kalite şu demektir seçilen reklamlanan anahtar kelimeye göre sitenizin reklamınızın alaka düzeyi.

Yazarken bile sıkılıyorum artık bunların bin şeklini duymaktan ve anlatmaktan çok sıkıldım o yüzden bunun basit bir diyagramını çıkartacağım. Örnek:

Araba kirallama firmasısınız ve iki grup aracınız var. 1. grup mercedes c180 2. grupta renault clio şirket prensibi olarak ucuz araç kiralama yapıyorsunuz. Reno marka araçları günlük 50 TL'den Mercedesleri 100 TL'den veriyorsunuz nasıl bir kampanya hazırlamalısınız?
ilk önce kampanyalarınızı ve bütçenizi belirleyin. Mesela mercedes kampanyası için 100 reno kampanyası için 150 TL Araç kiralama kampanyası için 200 TL belirleyin. Neden üç kampanyaya böldük ve günlük bütçeleri neden bu şekilde verdik ve Google bu bütçeyi verdik diye hepsini harcayacak mı? Öncelikle sondan başlayıp hayır harcamayacak eğer o gün mercedes kampanyasındaki anahtar kelimeleri kimse tıklamadıysa Google sizde 1 lra bile almayacak. Ama eğer reno kampanyanızı o gün çok fazla kişi tıkladıysa verdiğiniz bütçenizin oran yalnış olabilir tam hatırlamıyorum ama bütçenizi %20 fazlasını o günlük harcayabilir. Neden üç kampanyaya böldük tek kampanya açmadık. Çünkü elmalar armutların bütçesini yiyip bütçe doldu diye reklam göstermiyor uyarısı almayalım dedik. Günlük bütçeleri neden tutar olarak bu belirledik kısmı ise tamamen günlük gözden çıkartabileceğiniz rakamla ilgili yani 10 lirada verebilirsiniz 100 lirada tabiki ideal rakamı rekabete göre bir süre sonra tahmin edebilirsiniz ama sıfırdan başlıyorsanız o zaman keyfinize göre verebilirsiniz.
İkinci adım Reklam grupları; Reklam grubu nedemektir amacı nediri bilmek lazım reklam grupları reklamı özelleştirmenizi sağlar anahtar kelimeye özel reklam hazırlamanızı sağlar kampanyanın alt katmanıdır. Bu yüzden biz şöyle yapacağız.
Kampanya: Mercedes
Reklam Grubu: mercedes C180
Anahtar kelimeler: mercedes c180 kirala kiralık mercedes c180 mercedes c180 kiralama gibi türetebilirsiniz.
Reklam (eğer yapabiliyorsanız reklamın içerisinde anahtar kelimenin geçmeside çok önemli.)
Mercedes C180 Kiralamak için Bize Ulaşın
100 TL'ye Mercedes C180 Kiralayabilirsiniz. Hemen Kirala!
www.arabakiralama.com/mercedesc180 (buranın ilgili sayfaya gitmesi hayat memat meselesi)
Reklam Grubu : Lüks araba kiralama
Reklam Grubu : Lüks Araç kirala
Üçüncü Adım anahtar kelimeler ve tanıtım metni bağlantısı aslında yukarda reklam grubunda göstermiş oldum anahtar kelimeleriniz amacınızla uyumlu olmalı arama ağı reklamlarında dolambaçlı anahtar kelimeler işlevsel olmaz sonuca ermez bu reklamlarda tamamen amaca ulaşmak önemlidir. Bunu aklınızdan çıkartmadan anahtar kelime seçin. Anahtar kelimelerde en önemli olan konulardan biri eşleşme türleridir. Yani siz "Paris Hilton Oteli" arattığınızda algroitmaya verdiğiniz talimattır. Eğer siz tam eşleme olsun derseniz reklamınız aynı sırada ve sadece bu kelime yazdığınızda çıkar. Sıralı eşleşmede bu anahtar kelimeler aynı sırada olduğu sürece başına sonuna ek kelimeler gelebilir mesela "paris hilton barcelona oteli parti" kelimesindede reklamınız çıkar. Meşhur plus eşleşmede ise yeni moda buda biz asırdır kullanıyoruz millet bunla şimdi hava atıyor. Plus eşleşme sıralama eşleşme ile aynıdır sadece sıralama önemsidir "barcelona oteli paris hilton" da da reklamınız çıkar. geniş eşleşme de ise "paris araba" anahtar kelimesinde bile çıkabilirsin Ama bence anahtar kelime kurgusunda eşleşme türü seçimi kadar negatif anahtar kelimeler çok daha önemlidir. Negatif anahtar kelimeler eğer tam eşleşme yapmadıysanız hayat kurtarır.
Basit bir anlatımla ancak Google Adwords Arama Ağı bu kadar anlatılabilir sanırım. Bir ara reklamın gitmesi gereken sayfa yani landing page ile ilgili de yazarım.