Paylaşımlarımı Neden Kimse Beğenmiyor!
3 Mart 2018
Siz Hiç Kendinizi Sattınız mı?
27 Şubat 2018

SENDE OL!

Ne olduğumuzu yada ne olmak istediğimizi okadar bilmiyoruz ki... Ayrıca bilemeyiz ki!

Ama okadar biliyormuş gibi davranıyoruz ki kendimize bir neydi onun adı dur bulucam bi to do list yapıyor gibi olmak istediklerimizi listeliyoruz. Sonra bunun için kestirmeden yapılması gerekenleri öğreniyoruz sonra oluyoruz bakıyoruz olmamış bizlik değil hemen değiştiriyoruz. Başka birşey oluyoruz ama sorarsanız hepsini olmayı başarmışız ama bizlik olmadığına karar vermişiz. Herşeyi olmak o kadar kolay ki hemen oluveriyoruz. 5 dakika aşık oluyoruz, lider oluyoruz, elit oluyoruz, entellektüel oluyoruz yaşam koçu oluyoruz oluyoruzda oluyoruz. Hiç bir şeyi sindirmiyoruz hiç birşeyi yerleştirmiyoruz. Zaman vermiyoruz sadece oluyoruz. Popüler olan ne varsa o oluyoruz. Kimliksizleşiyoruz farkında mısınız? Hiç birimiz kim olduğumuzu bilmiyoruz.

Arıza bir kanal izliyorum suç dosyalarını inceliyorlar IDX diye katiller caniler hapishaneden kaçanlar falan falan böyle bir sürü insan konuşuyor sırf meraktan izliyorum insanların hangi güdüleri bu kadar tetikler diye öğrenmeye çalışıyorum. Zayıflıkları neler bakıyorum hoşuma gidiyor nasıl öldürüleceğini değil neden öldürüleceğini öğreniyorum. Orda çok hoşuma giden bir kelime var hemen hemen her belgeselde anlatıcı o kelimeyi kullanıyor hayatımın o döneminde diyor! Ne kadar anlamlı bir kelime hayatımın o döneminde hayatımın bu döneminde.... eskiden hayat akardı bir insanın bir yaşam dönemi olurdu en fazla okul dönemi evli dönemi bekar dönemi çocuklu dönemi olurdu. Şimdi ise bu kelime etrafımdakilere de baktığımda evrimleşmeyi anlatıyor çünkü bir bakıyorsun hayatının anlattığı döneminden sonra o dönemle hiç bağı kalmamış siz sanıyor musunuz gerçekten hayatınızdaki bir dönemi yok saymak yada bir dönem sonra evrimleşmek insan zihni için bu kadar kolay mı?

Her hangi bir şeyi yediğinizde bile önce tadını alıyorsunuz sonra çiğniyorsunuz parçalıyorsunuz sonra sindiriyorsunuz gereklileri alıyorsunuz sonra gereksizleri çıkartıyorsunuz. Yani bir yudum ekmeği bile bünyenizden o kadar çabuk atamıyorsunuz. Doğaya aykırı bir kere... O yüzden herşey olmayın her özenilen şey güzel değil yada her popüler olan şey kalıcı değil ondan herşeyi olmayıverin. Tek şey olarak başlayın mesela nasıl fikir!

Yada daha acısı herkes Steve Jobs olamaz yada zor çocukluk geçiren herkes başarılı olamaz. Birimizde onun çaycısı olmalı, yada birimizde onun yanındaki yazılımcısı, birimizde o elmayı yemek yerine çizen olmalı... Mesela şöyle düşünün Steve Jobs Türkmüş her çalışmasında iki demlik çay bitirmezse kafası çalışmıyormuş. Ama gidip alırsada sinirleniyormuş çaycı olmazsa hayatı dururdu adamın herkes kendisi gibi olsa. Hani bi fıkra var bilir misiniz bilmem organlar müdür seçiyor ve sonunda müdürlük kime kalıyor. Ondan kim olmaya çalıştığınızı seçmeye çalışırken çağımızın hastalığı olan zirveyi hedef koymayın aç kalırsınız. Önce hayaller değil önce karın tokluğu... Sonrasında o coolluğa erişirsiniz merak etmeyin özünüzde varsa. Özünüde varsa gerçekten sığamazsınız çünkü o beyin var ya o beyin ömrünüzü yer uyuyamazsınız. Sıkılırsınız öğrenmeden yada yapmadan duramazsınız. Oyun gibi gelir o kabukları kırmak. Hiç zorlanmazsınız sadece görürsünüz sadece yaparsınız sadece eğlenirsiniz terapi olur psikopat gibi aşık gibi obsesif gibi onla yatar onla kalkarsınız her fırsatı değerlendirirsiniz. Amacınız büyük olmak zengin olmak olmaz sadece yaparsınız ve olur çünkü amacınız sadece yapmak olur.

Çok şey olmaya çalışmak sadece olamamanın kanıtıdır bence. O yüzden herşey olmayın tek şey olun. Ama istediğiniz deli gibi arzuladığınız şeyi olun biri istedi diye değil biri çok para kazanırsın dediği için değil sadece olmak istediğiniz için... İşten utanmayın çalışmaktan utanmayın eskiler hani derler ya bu çocuk limon satar ailesine bakar işte o çocuk olun. Ben burdan ne öğrencem ki bu para bana yetmez ki ben neden çalışayım demeyin bi önce razı olun ki hayat size kapılar açsın. Arzu ettiğiniz yere getirsin. Büyük burunlu olmayın hangi cehennemin kapısının cennete çıkacağını bilemezsiniz hayat tesadüfler üzerine döner.

Ve istekleriniz değil ama gerçek arzularınızın tamamı gerçekleşir sadece buna güvenin ve çok şey olmak için yaşamı es geçmeyin! Sadece hayatın dengesine güvenin geldiyse vardır bir hayır gittiyse vardır bir hayır. Siz sadece arzu edin eğer arzunuz gerçekse zaten olur o olmazsa mazallah beyniniz patlar bir şeyi arzu etmek ve elde edememek insanı çıldırtır vazgeçemezsiniz. Bir şeyin arzu mu istek mi olduğunu anlamanın en kestirme yoluda yine ve tabiki bence bir akışa bırakıp geleni değerlendirmektir.

Bu arada yine bence arzu bir araba bir ev bir yaşam değil bende onlar hiç olmadı evet audi ye aşığım ama arzum değil bakışlarına bayılıyorum. Evet taş evlere ölüyorum hele o yüksek yüksek tavanlarına kocaman camlarına bide deniz manzarasına ama hiç biri benim arzum değil. Benim en büyük arzum yaşlandığım zaman hiç bir şeye keşke demeden dolayısıya yaşadım demek. Evet birazda vay be yaptım demek. Ben meydan okumalara bayılırım ama başkalarının bana değil benim kendime okuduğum meydan okumalara... Başkalarınınkide beni gaza getirir ama saman alevi gibidir yarım saat sürmez o gaz ama ben kendime o meydan okursam o zaman yaparım.

Amanda aman ne kadarda ermişim parada umrumda değil demiyorum tabiki şan şöhret başarı umrumda değil demiyorum hepiniz kadar benimde hayvansı güdülerim halen aktif ve olmalıda ama ilk öncelikte değil para kazanılır önemli olan ne yaşamak istediğim. Acıda çeksem açta kalsam sonunu görmeden bırakmam o arzu ettiğim şeyin tükendiğine bittiğine artık arzu vermediğine emin olduğumda bırakırım sadece. Son ana kadarda savaşırım bırakmayayım diye...

İlk patronum bana sülük demişti ayy ııyyyy ne iğrenç dimi evet ama doğru ben birşeyi arzu edersem tüm dünya bana onu getirmek için uğraşır ve olur ne tesadüfler ama şeytanın aklına gelmez oldumuda yapışırım bırakmam her türlü zorlarım her türlü yaşarım her türlü keyfini çıkarırım kanının son damlasına kadar sonra biterse biter bitmezse sürer. Arzu işte tamda böyle hastalıklı birşey bence başka birşeyi gözünüz görmezse zaten arzudur. Bu yüzden ne olcam diye kendinizi yormayın çok şey olmaya uğraşmayın bırakın olmayı verin olacaksanız zaten önüne geçemezsiniz sadece içinizden geleni takip edin hepimizin varacağı bir avuç toprak.