Sosyal Medya Ajansıyım Demeden Önce Bilinmesi Gerekenler 1
2 Kasım 2018

Ajans ne yapar?

Hayallerdeki Ajans :)

Danışmanlık verdiğim müşterilerin bir çoğu bir çok ajansla çalışmış oluyor yada görüşmüş oluyorlar ve hepsinin hayali şu eski filmlerde olan 360 reklam ajansları gibi evet hala öyle reklam ajansları var yok değil az sayıda ama var... Hem kreatif hem performans hemde halka ilişkiler ve satışı planlayan ve eğitimler veren sihirbazlar.

Ama günümüzde bu kadroların tamamını bünyede barındırmak zor olduğu ve çoğu kişi ben iyiyim kendim ajansım deme cahilliğini gösterdiği için her ajansın bir kası maksimum iki kası güçlü oluyor. Müşterilerin hayalindeki ajans gelecek ve aksak olan sorunlu olan heryeri az bir para alarak ve tüm zamanını müşterisine harcayarak hemen yok edecek ama aslında her şey reklam değil reklamın arkasıda önemli.

Ayrıca "ki"lerime takılmayın ama Ki düşük bir bütçe ile absürt bir şey yapmadıysanız viral etki almanız trilyonda bir ihtimal. Dijital pazarlamanın en kötü yanı ilk önce kral çıplak kısmını göstermesi siz hazır olmadan dijitalde yapılan her adım sizi iyiliğe değil felakete sürükler.

Yüksek bütçe harcayan müşterilerinde hayalindeki ajans benim param var o yüzden herşey mümkün parasını veriyorum nasıl olmaz ben en yüksek performansı almalıyım o kadar reklam harcadım neden heryerde değilim... Neden her istediğim olmuyor olmaz çünkü ne google ne facebook ne internet kullanıcıları kim çok harcıyor diye bakmıyor bir çok unsura bakıyor satın alma kararı vermeden. Ayrıca yüksek bütçe yönetmek sanılanın aksine küçük bütçeden çok daha zor çünkü tüm denetim mekanizmalarının daha çok gözünün önünde oluyorsunuz!

Buna değinmezsem çok üzülürüm çok eğleniyorum çünkü bununla :) Bir ajans gelsin!

Desin ki bizim bir fikrimiz var!

Bir görsel çalışsın onu reklamlasın konsept oluştursun yazılı, basılı, dijital heryerde fikir tutsun viral olsun fenomen olalım satış koordinasyonunu hemen sağlarım ben herşey hızlıca olur.
Peki ajans ücreti o az olsun sonuçta bu başarı ajansın başka müşterilerden kazansın. Peki satış koordinasyon ekip hazır mı bilgisi yeterlimi üründe sorun olursa kim ilgilenecek kargo firması ile nasıl gönderilecek ambalaj nasıl olacak. Orası kolay çözeriz. Peki reklam bütçesi viral reklam bu keşfete düşürsün onun için paramı verilir. Peki ozaman size iyi günler...
Dijital Ajanslar için Geçerlidir

Günümüzde Ajanslar!

Dip not: maalesef halkla ilişkiler ve kreatif ajansları bilmiyorum onlara hatta dijital yüzünden haksızlık yapıldığınıda düşünüyorum o yüzden yazdıklarım yanlış anlaşılmasın onlar tarafından lütfen